girne kalesi

23 Şubat 2011 Çarşamba


Ben ufacık bir yerdir diye düşünürken:) baya baya heybetli bir kale ile karsılaştım.

 Bizanslılar tarafından inşa edilen ilk kaleye ait çok az kalıntı mevcuttur. Kale bugünkü formuna büyük ölçüde ikinci evrede, ada Lüzinyanların hakimiyetinde iken 1208-1211 yılları arasında ulaşmıştır.En cok gurur verende bayragımızın dalgalanması idi....Resmi büyütüp detayları rahatlıkla okuyabilirsiniz.Kaynaklarda ilk kez, 1191 senesinde Üçüncü Haçlı Seferi sırasında İngiltere Kralı Arslan Yürekli Richard’ın Kıbrıs Kralı İsak Kommen’i yenilgiye uğratıp Kıbrıs'ı alması ile Girne Kalesi'nden söz edilmektedir.
Girne Kalesinde birçok değişiklik yapılmış ve bugünkü haline birçok evrelerden geçerek ulaşmıştır. İlk inşa edildiği dönemden çok az kalıntı olmasına rağmen kale içi ve çevresinde yapılan incelemeler neticesinde ilk yapılış tarihinin 7 yy.'da olduğu ve Bizanslılar tarafından Arap saldırılarına karşı kenti korumak üzere yapıldığı varsayılmaktadır.
Kalenin su ihtiyacını karşılamak amacıyla Lüzinyan döneminde yapıldığı düşünülmektedir.Günümüze kadar gercekten cok güzel muhafaza edilmiş bende.


döneme ait oldugu düşünülen giysilerle görevliler canlandırılmış. Oda ayrıca bir hoşluk yaratmış.
Bu amcanın görevi asagıdaki prensese bakmak. Sanırım bir tür gardiyan. Saçları cok kötüydü:)
Lüzinyan dönemine ait olan bu zindanlarda Kral I. Peter zamanında birçok işkence olayı yaşanmıştır.Cukura bırakılan kadın hamile.Bir prenses yada kraliceydi sanırım. İhanet ettigi için oraya atılmış.
Daha pek cok işkence figürleri vardı. Onları fotograflamadom acıkcası. ürkütücüydü. 


Gene zindanlardan krala olan sadakati nedeniyle cezalandırılmış bir sovalye cıplak ve coookk zayif ...


Labirent gibiydi.... her acılan yere girdim. bazı yerker cok ürkütücüydü:)

Gene cesitli canlandırmaların oldugu bir bölüm. askerler silah ustaları....
Dinlenme alanlarıEn enteresan bölümde burası işte. Denizden cıkarılmıs batık bir gemi...M.Ö. 3. Yüzyılda açık denizde bir fırtınaya tutulmuş ve Girne açıklarında batmıştır. Bir sünger avcısı tarafından Girne'nin 1.5 km açığında, suyun 3 m derinliğinde 1965 yılında yeri tespit edilmiş, 1968-1969 yılları arasında Pennsylvania Üniversitesi araştırmacı uzman ekibi tarafından yapılan çalışmalar sonucu su üstüne çıkarılmış.detayları için gidin Normal bicimi bu sekilde imiş.


En üstten girneye bir bakış:)detaylar ve daha ayrıntılı tarihce için tıkkıdı tıkıdı

D.I.Y püsküllü kemer

 cok hoş ve moda.....tıkkıdı tıkkıdıı


Kıbrısta ilk gün

22 Şubat 2011 Salı

Uzun bir süredir bloguma bişeyler ekleyemedim.... sebep ne idi:) yavru vatandaydık kızımla:) Kardeşime ziyarete gitmiştim. sizler için bazı cekimler yaptım kıbrıs a dair.


Oldukca temiz yeni olusturulan sitelerle dolmaya baslamıs kıbrıs. Bu sitelerden birinde idi kardeşim.
Burası girne bogazı denilen bir kısım.


O gördüğünüz büyük tank su tankı. Ne işemi yarıyor:) belediye gelip dolduruyor ve evlere su veriliyor. Su o yüzden cok degerli.

Cok güzel ve tarihi bir cok yer gezdim. Kendi objektifimden sizlere aktarıcam sırayla. tarihi cok zengin bir yer.
Related Posts with Thumbnails
 
dikiş, süsleme ve örgü adındaki hersey. Design by Pocket