Saint Hilarion Kalesi

30 Mart 2011 Çarşamba

Bu kale, kuzey kıyıdan gelmesi muhtemel Arap saldırılarına karşı Beşparmak Dağları üzerinde kurulan üç kaleden en batıda yer alanıdır. Aynı amaçla inşa edilmiş olan Girne Kalesi ile adanın kuzey bölümü emniyet altına alınmak istenmiştir. Deniz seviyesinden 700 metre yüksekte oldukça sarp iki tepe üzerinde yer alan kaleye 10.yy'da bir manastır ve kilise de eklenmiştir. tarihiçin tıktık 


Rakım 700 m olunca tabi baya bi yol katedildi:)
 Manzara süperdi ama:)


Tarihi 10. yüzyıla dayanan St. Hilarion Kalesi, dünya çapındaki ABD'li çizgi film yapımcısı Walt Disney'i bile etkileyebilecek kadar görkemli ve ünlü bir yapı. 1920'li yıllarda Kıbrıs'a geldiği ve kaleyi ziyaret ettiği söylenen Walt Disney, çizgi filmlerinin jeneriğinde St. Hilarion kalesini çizdi. Elinde sihirli değneğiyle uçup gelen peri kızının arkasındaki kale St. Hilarion'un ta kendisi. Peri kızının arkasında Prens John Kulesi ve ikinci bölüm görülüyor. Walt Disney'in ayrıca, "Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler (Snow White and Seven Dwarf) çizgi filmine mekân olarak da St. Hilarion'u çizdiği söyleniyor.


                                          Burası mutfak olarak tasarlanmıs. Bi tür erzak alanı....... İçerisi labirent gibiydi. Alana kaleye herseyi sıgdırmıslar.

Üst düzey askeri görüşme odası oldugu tahmin edilen kısım.....


Bu teyze ascı .. ne sartlar altında yasamıslar. Saclar baglı yemeklere sac düşmesin diye yanlız:) dikkatinizi cekerim yani.

                                                                 Saraya giriş kapısı....


Manzara ..... bütün girne ayaklar altında. Konumu öyle ayarlamıslar ki savunması ve kontroli oldukca kolay. amaaaaa o tasları taaaaaaaaaaaa oraya nasıl tasıdılar diye düşünmeden edemiyor insan.                                                          Sarayın içinden bir bölüm.

                                         Korunmaya alınmasına ragmen ciddi hasarlar almıs.
                                  Zirvenin ıspatı. 700 metre tırmandım:)  Kolay mıydı ıhhh:))
Hiç yorum yok:

Related Posts with Thumbnails
 
dikiş, süsleme ve örgü adındaki hersey. Design by Pocket